Marianpäivänä muistetaan Herättäjä-Yhdistyksen nuorisotyötä

Kirkkohallitus on myöntänyt virallisen kolehdin Marianpäivänä 17.3.2024 Herättäjä-Yhdistyksen lapsi-, nuoriso- ja opiskelijatyöhön käytettäväksi valtakunnallisten tapahtumien ja leirien järjestämiseen.

Nuorten ja opiskelijoiden elämä on vaativaa. Pärjäämisen ja kelpaamisen paine ja keskinäinen kilpailu on kovaa. Herättäjä-Yhdistyksen kasvatustyö on sitoutunut luomaan syrjinnästä vapaan, turvallisen tilan jokaiselle lapselle ja nuorelle. Yhdistyksen tärkein tehtävä on välittää avaran armon hengellisyyttä: tunteen siitä, että ihminen on väsyessään ja epäonnistuessaankin Jumalalle aina rakas ja hyvä juuri sellaisena kuin on.

Voit tukea Herättäjä-Yhdistyksen nuorisotyötä menemällä Marianpäivänä 17.3. kirkkoon ja osallistumalla kolehtiin tai tekemällä lahjoituksen kolehtikohteeseen osoitteessa www.h-y.fi/lahjoita olevien ohjeiden mukaan.

Lue lisää nuorisotyöstämme osoitteessa www.nuoriyty.fi.