Herättäjä-Yhdistyksen hallitus ehdottaa Juha Nivalaa jatkokaudelle Suomen Lähetysseuran hallitukseen

Julkaistu 16.2.2022

 

Herättäjä-Yhdistyksen hallitus päätti esittää Juha Nivalaa Ylivieskasta valittavaksi Suomen Lähetysseuran hallitukseen. Juha Nivala on toiminut yhden kauden Lähetysseuran hallituksessa ja on nyt erovuorossa. Herättäjä-Yhdistys oli myös vuonna 2019 esittämässä Nivalaa Lähetysseuran hallitukseen. Lähetysseuran hallituspaikoista päättää Lähetysseuran vuosikokous.

Hallitus otti kiitollisena vastaan 83 uutta Herättäjä-Yhdistyksen jäsentä, jotka ovat ilmaisseet liittymishalukkuuden maksamalla jäsenmaksun 31.12.2021 mennessä. Hallitus katsoi 292 jäsenen eronneen yhdistyksestä joko itsensä tai omaisen ilmoituksen perusteella tai jättämällä jäsenmaksun maksamatta kahtena vuotena peräkkäin. Vuoden lopussa Herättäjä-Yhdistyksellä oli jäseniä yhteensä 4220 kpl.

Edellisten lisäksi hallitus hyväksyi mm. toiminnanjohtajan valtuudet sekä merkitsi tiedoksi talousraportin.

Lisätietoja hallituksen päätöksistä antaa toiminnanjohtaja Kalle Hiltunen, kalle.hiltunen@h-y.fi, 040 577 9195.