Muutoksia Herättäjä-Yhdistyksen Etelä-Suomen aluetyössä huhtikuussa 2022

Julkaistu 25.2.2022

Leena Väyrynen-Si toimii sijaisena Uudenmaan ja Lounais-Suomen aluesihteerinä sekä kansainvälisen työn sihteerinä. Huhtikuussa hän jatkaa Uudenmaan aluesihteerinä. Lisäksi hänen toimenkuvaansa kuuluu toimittajan tehtäviä (Henki-lehti ja podcastit). Väyrynen-Si jatkaa oman toimensa ohella kansainvälisen työn sihteerinä Raisa Jarkkolan opintovapaan päättymiseen asti (31.7.2022).

 

Huhtikuussa Simo Juntunen palaa toimivapaalta. Hän aloittaa Lounais-Suomen ja Hämeen aluesihteerinä. Lisäksi hän vastaa yhdistyksen kiinteistöomaisuuden hoidosta (körttikodit ja sijoitusasunnot).

 

Herättäjä-Yhdistyksen työntekijämäärä on korona-aikana vähentynyt yli kolmanneksella. Nyt tehty järjestely vahvistaa aluetyötä eteläisessä Suomessa. Yhdistys tiedostaa, että työntekijäläsnäolon vahvistustarpeita on myös toisaalla, esimerkiksi pohjoisen alueen aluetyössä. Mikäli yhdistyksen taloudellinen tilanne vahvistuu, yhdistys pyrkii edelleen maltillisesti lähestymään korona-aikaa edeltävää työntekijämäärää.

 

Lisätietoja hallituksen päätöksistä antaa toiminnanjohtaja Kalle Hiltunen (kalle.hiltunen@h-y.fi, 040-577 9195).