Herättäjä-Yhdistyksen hallitus kokoontui vuosikokouksen jälkeiseen järjestäytymiskokoukseen

Hallitus valitsi kaudelle 2022–2023 jatkamaan puheenjohtajana Tapani Rantalan ja varapuheenjohtajana Kristiina Eleniuksen.

Herättäjä-Yhdistyksen hallitus kokoontui vuosikokouksen jälkeiseen järjestäytymiskokoukseen. Kokous pidettiin etäyhteydellä. Hallitus valitsi kaudelle 2022–2023 jatkamaan puheenjohtajana Tapani Rantalan ja varapuheenjohtajana Kristiina Eleniuksen. Sihteerinä toimii toiminnanjohtaja Kalle Hiltunen. Hallitukseen kuuluvat kaudella 2022–2023 lisäksi Helena Ahonen, Minna Kettunen, Pentti Lemettinen, Mauno Nivala, Harri Nousiainen, Iida Tukeva ja Outi Uusimäki.

Hallitus merkitsi tiedoksi Joensuun herättäjäjuhlilla pidetyn vuosikokouksen pöytäkirjan ja talouskatsauksen. Yhdistyksen taloustilanteen lisäksi hallitus keskusteli Joensuun herättäjäjuhlien onnistumisesta. Herättäjä-Yhdistys kiittää herättäjäjuhlien eteen töitä tehneitä vapaaehtoisia ja työntekijöitä.

Hallitus päätti jättää talouspäällikön toimen täyttämättä. Yhdistyksen taloushallinnon hoitamista jatketaan samalla tavalla kuin parin viimeisen vuoden aikana. Taloussihteerinä yhdistyksessä toimii Heli Ahonen. Lisäksi hallitus päätti kiitollisena, että yhdistys ottaa vastaan Heränneen kansan lähetysrahastolle osoitetun testamenttilahjoituksen.

Lisätietoja hallituksen päätöksistä antaa toiminnanjohtaja Kalle Hiltunen (kalle.hiltunen@h-y.fi, p. 040 577 9195)

Julkaistu 12.9.2022