Herättäjä-Yhdistyksen hallitus järjestäytyi

Herättäjä-Yhdistyksen hallitus kokoontui etäyhteyden välityksellä vuosikokouksen jälkeiseen järjestäytymiskokoukseen lauantaina 26.9.2020.

Hallitus valitsi jatkamaan puheenjohtajana Tapani Rantalan ja varapuheenjohtajana Kristiina Eleniuksen. Sihteerinä toimii toiminnanjohtaja Simo Juntunen. Hallitukseen kuuluvat kaudella 2020-2021 lisäksi Helena Ahonen, Minna Kettunen, Pentti Lemettinen, Mauno Nivala, Harri Nousiainen (uusi), Iida Tukeva (uusi) ja Outi Uusimäki.

Herättäjä-Yhdistyksen vuoden 2020 vuosikokous pidettiin Tampereen Kalevan kirkossa lauantaina 12.9.2020. Kokouksessa vahvistettiin vuoden 2019 tilinpäätös ja myönnettiin vastuuvapaus hallitukselle sekä valittiin hallitukseen erovuoroisten jäsenten vaalissa Mauno Nivala, Harri Nousiainen ja Iida Tukeva. Hallitus merkitsi vuosikokouksen pöytäkirjan tiedoksi.

Vuoden 2021 vuosikokous päätettiin pitää Kauhavan seurakuntakodilla perjantaina 2.7.2021 klo 15.30.

Muissa asioissa hallitus merkitsi tiedoksi talousraportin ja toiminnanjohtajan ajankohtaiskatsauksen lehtiuudistuksesta, organisaatiouudistuksesta ja toiminnallisesta tilanteesta sekä päätti kahden pöytäviirin myöntämisestä.   

Lisätietoja hallituksen päätöksistä antaa toiminnanjohtaja Simo Juntunen, simo.juntunen@h-y.fi, 050 337 1535.