Tarjous Kosolan talosta hylättiin

Huutokauppa sulkeutui 16.4. iltapäivällä. Huutokaupassa talosta tehtiin kahdeksan tarjousta, joista korkein oli 55 500 euroa. Herättäjä-Yhdistyksen hallitus päätti hylätä tarjouksen ja jatkaa neuvotteluja kiinteistön myynnistä siitä kiinnostuneiden kanssa.

Yli 70 vuotta Lapuan keskustassa toiminut Herättäjän Kirjakauppa sulkee ovensa kevään 2019 aikana. 1860-luvun alussa rakennetulla talolla on ollut useita omistajia, joista pitkäaikaisin on valtakunnallinen Herättäjä-Yhdistys. Silti rakennus tunnetaan omistajista ehkä kuuluisimman eli Vihtori Kosolan mukaan Kosolan talona.

Kosolan talon yläkerrassa sijaitsevat Herättäjä-Yhdistyksen toimisto- ja varastotilat, mutta kaupan lopettaessa toimintansa neliöitä on liikaa Yhdistyksen tarpeisiin. Herättäjä-Yhdistys laittoi talon myyntiin maaliskuussa huutokaupat.com -sivustolle.

Huutokauppa sulkeutui 16.4. iltapäivällä. Huutokaupassa talosta tehtiin kahdeksan tarjousta, joista korkein oli 55 500 euroa. Herättäjä-Yhdistyksen hallitus päätti hylätä tarjouksen ja jatkaa neuvotteluja kiinteistön myynnistä siitä kiinnostuneiden kanssa.

Kirkkopalvelut ja Herättäjä-Yhdistys ovat alustavasti sopineet, että Yhdistyksen toimisto siirtyy Seurakuntaopiston Lapuan kampukselle sen jälkeen, kun Herättäjä-Yhdistys on myynyt Kosolan talon.

Lisätietoja: Herättäjä-Yhdistyksen toiminnanjohtaja Simo Juntunen (simo.juntunen@h-y.fi, 050 337 1535)