Rovasti

Rovasti on kirkollinen arvonimi. Piispa voi myöntää rovastin arvon kirkollisessa työssä erityisesti ansioituneelle papille.


Suosituksen mukaan arvonimiä tulisi myöntää yksi kappale hiippakunnan 30 äänioikeutettua pappia kohti neljässä vuodessa. Lisäksi papin tulisi olla vähintään 50 vuoden ikäinen. Arvonimeä ei myönnetä teologian tohtorille. Piispa voi myöntää arvonimen lääninrovastille sen jälkeen, kun hänen tehtävänsä lääninrovastin virassa lakkaa.

Rovastin arvoa ei tule sotkea lääninrovastin eikä tuomiorovastin virkoihin. Nykyinen lääninrovastin virka juontuu rovastin alkuperäisestä merkityksestä piispan apulaisena. Luterilaisessa kirkossa käytetään lisäksi rovastin aviopuolisosta puolivirallista arvonimeä: nainen on ruustinna ja mies ruusti.

Tekstin koko: Suurenna tekstiä Pienennä tekstiä oletuskoko
Pe 24.5.–26.5.
Nilsiä. Aholansaaren ystävien kevätpäivät 24.-26.5.2013 Lisätietoja
Ti 28.5.
Klo 18.00
Turku. Opiston kevätseurat.
La 8.6.
Klo 15
Helsinki. Konsertti Paavalinkirkossa, Sammatintie 5. Mieskuoro Veisuuveljet, Johanna Korhonen ja Samuli Korkalainen sekä Aholansaari Sinfonietta, joht. Jyri Nissilä. Vapaa pääsy, kolehti. Konsertin jälkeen klo 16 seurat, joissa puhuvat Matleena Ikola, Simo Juntunen, Matti Nuorala ja Sara Pykäläinen. Tapahtumat ovat osa Valtakunnallisia Lähetysjuhlia.
Pe 20.9.–22.9.
Paluutietä etsimässä - Körttifoorumi 2013 Aholansaaressa. Lisätietoja
Aluepalkki
(Valitse alue kartalta)
Aluekartta
Pohjois-Suomi Keski-Pohjanmaa Etelä-Pohjanmaa Lounais-Suomi Uusimaa Kaakkois-Suomi Keski-Suomi Itä-Suomi